Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Nowy Rok

Data 01.01.2018

1 stycznia jako pierwszy dzień roku uznano dopiero w 45 roku p.n.e kiedy Juliusz Cezar wprowadził kalendarz juliański. Wcześniej Nowy Rok był celebrowany przez Rzymian 1 marca.

Łacińska nazwa miesiąca stycznia (Ianuarius) pochodzi od imienia staroitalskiego bóstwa – Janusa. Był on bogiem wszelkich początków i końców. Przedstawiano go z dwiema głowami: jedna spogląda na stary rok (w przeszłość), a druga na nowy (przyszłość). Wiele języków przejęło od Janusa nazwę miesiąca styczeń np. angielski (January).

W starożytnym Egipcie Nowy Rok celebrowano pod koniec września, gdy wylewał Nil. Było to niezwykle ważne wydarzenie, gdyż to wokół delty Nilu koncentrowało się życie starożytnych Egipcjan.

W polskiej tradycji nazwa Sylwester wywodzi się prawdopodobnie od imienia papieża Sylwestra I(zm. w 335 roku).  Pierwszy raz święto uroczyście było obchodzone w roku 999 kiedy  lud rzymski hucznie świętował niespełnienie się proroctwa Sybilli o końcu świata. Z tej to okazji, 1 stycznia roku 1000, papież Sylwester II udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu). Tradycja ta została przejęta przez kolejnych papieży i do dziś, 1 stycznia, udzielają oni tego błogosławieństwa z balkonu Bazyliki Świętego Piotra.

Święty Sylwester, którego imię związane jest z nocą 31 grudnia, jest patronem zwierząt domowych;

31 grudnia imieniny obchodzą: Sylwester, Sylwestra, Mariusz, Melania, Katarzyna, Donata, Paulina, Sebastian, Barbajcan, Saturnin, Tworzysław, Kolumba i Zotyk.

Imię Sylwester wywodzi się od łacińskiego przydomka „silvestris”, oznaczającego  „człowieka, który żyje w lesie”;

31 grudnia, Kościół katolicki obchodzi wspomnienie świętej Kolumby z Sens, Katarzyny Laboure i świętej Melanii;

Nowy Rok jako pierwsi na świecie (o godzinie 11:00 czasu polskiego ) witają mieszkańcy Wyspy Kiritimati (największej z 33 wysp na Oceanie Spokojnym, należących do państwa Kiribati ) położonej w centralnej części Oceanu Spokojnego między Australią a Hawajami). Leżące ok. 2300 km na południowy wschód od Kiritimati wyspy Samoa obchodzą Sylwestra 25 godzin później.

Jako jedni z ostatnich Nowy Rok świętują m.in. mieszkańcy Honolulu (1 stycznia o 11 czasu polskiego) i wyspy Tutuila na Oceanie Spokojnym (o 12.00 czasu polskiego), choć najpóźniej byłby on celebrowany  na  wyspach  Baker i Howland (o godzinie 13:00 czasu polskiego ) gdyby były zamieszkane.

Wielu Brazylijczyków ubiera się na biało w Sylwestra wierząc, że przyniesie im to szczęście i pokój w Nowym Roku.

W sylwestrową noc Japończycy spożywają uroczysta kolację w gronie rodzinnym, na której serwowane są tradycyjne potrawy. Wśród nich najważniejsza jest toshikoshi-soba czyli makaron gryczany. O północy można usłyszeć 108 uderzeń dzwonów dobiegających z buddyjskich świątyń, które mają uwolnić ludzi od złych mocy. Japończycy wierzą, że każdy człowiek nosi w sobie 108 grzechów, które należy z siebie „zmyć” przed nadejściem Nowego Roku. Wówczas wielu ludzi wybiera się do shintoistycznych i buddyjskich świątyń w celu modlitwy o opiekę nad rodziną i domem, a także z prośbą o pomyślne życie.

Najważniejsze wydarzenie tajskiego Nowego Roku to festiwal Songran, który celebrowany jest przez trzy dni.  Oficjalnie zaczyna się 13, a kończy 15 kwietnia. Już pierwszego dnia, od samego rana Tajowie ofiarowują mnichom pożywienie oraz wypuszczają z klatek ptaki. Ludzie zapalają świece oraz kadzidła w domach i świątyniach aby okazać swój szacunek zmarłym przodkom. Starsi błogosławią młodych. Po czym, wczesnym popołudniem rozpoczyna się trwająca trzy dni bitwa wodna. Tradycja oblewania się wodą wynika z wiary Tajów w jej magiczną moc. Według nich oczyszcza one nie tylko ciała, ale także dusze. Na ulicach miast młodzi ludzi polewają się wodą z wiader, pistoletów, węży, a nawet z pomp strażackich. Niektórzy smarują twarze talkiem i posypują nim również przechodniów na ulicy. W tym czasie do Tajlandii przyjeżdża sporo turystów, którzy chcą wziąć udział w zabawie. Dlatego jeśli ktoś zdecyduje się na przyjazd do tego kraju w tym okresie czasu powinien dużo wcześniej zarezerwować sobie miejsce w hotelu. Najlepsze widowisko ma miejsce w Chiang Mai, gdzie można dołączyć się do karawany pojazdów przemierzających centrum miasta. Przewożone są w nich oczywiście beczki z wodą, którą polewa się przechodniów.

W Grecji świętowanie Nowego Roku zbiega się z dniem św. Bazylego. Dzieci pielęgnują tradycję pozostawiania butów przy kominku z nadzieją, że święty Bazyl przyniesie im podarunki.

W Wenezueli, Argentynie, Boliwii i Meksyku istnieje zwyczaj noszenia walizek wokół domu lub nawet na ulicy, aby zapewnić sobie rok obfitujący w podróże.

Według wschodniego kalendarza Chiński Nowy Rok czyli Święto Wiosny przypada w pierwszą styczniową pełnię księżyca. Każdy rok przybiera nazwę jakiegoś zwierzęcia i tak na przykład rok 2009 był Rokiem Byka. Celebrowanie trwa 15 dni. Domy są dekorowane przeróżnymi ozdobami. Na framugach drzwi wiesza się tzw. chunlian, a na ścianach znajdują się czerwone kartki papieru, na których wypisane są życzenia noworoczne. W pokojach gościnnych pojawiają się kwiaty w wazonach, a także tace z pomarańczami, mandarynkami i talerze z ośmioma rodzajami suszonych słodkich owoców lub z innymi słodkimi łakociami. Tradycją pielęgnowaną przez wielu Chińczyków jest także puszczanie petard, które mają odstraszać złe duchy wędrujące po Ziemi.

Mieszkańcy anglojęzycznych krajów (m.in. USA) po wybiciu północy mają zwyczaj śpiewania znanej pieśni Auld Lang Syne autorstwa szkockiego poety – Roberta Burnsa. Obecnie tytuł tłumaczy się w angielskim jako „Old Long Since” czyli  „Long, long ago” co w języku polskim oznacza „Dawno, dawno temu”.

Według tradycji włoskiej, żegnając stary rok należy mieć na sobie czerwoną bieliznę. Istnieje przesąd, że jakikolwiek inny kolor może przynieść pecha na przyszły rok. Jest to więc doskonała okazja, aby obdarować ukochaną osobę bielizną w czerwonym kolorze.

W Hiszpanii nadejście Nowego Roku ogłasza dwanaście uderzeń dzwonu (tzw. campanadas), które następują co sekundę tuż przed północą. Sylwestrowa tradycja Hiszpanów nakazuje zjedzenie 12 gron z kiści winogron za każdym gongiem. 12 gron oznacza dobrobyt przez 12 miesięcy w roku.

Żydowski Nowy Rok (Rosz Haszana) przypada na pierwszy dzień miesiąca Tiszri (pierwszy dzień siódmego miesiąca). Według hebrajskiego kalendarza 8 września 2010 roku rozpoczął się 5771 rok. W Rosz Haszana nie jada się gorzkich lub kwaśnych posiłków. Powszechnym zwyczajem stało się spożywanie chałki i jabłek maczanych w miodzie. Spożywanie słodkich pokarmów w czasie tego święta ma symbolizować błogosławieństwo i obfitość.

Pierwsza kula na Times Square w Nowym Jorku zjechała w dół przy odliczaniu ostatnich sekund starego roku – 31 grudnia 1907roku. Była wykonana z drewna i żelaza. Ważyła ok. 320 kg i składała się ze stu 25-watowych żarówek. W 2009 roku kula miała 3,66 m średnicy, okrywało ją ponad 2,5 tysiąca kryształów i oświetlało  32 256 lampek. Kula umieszczona na  110-metrowym budynku One Times Square opada 24 metry w dół aż do wielkiego napisu wyświetlającego nową datę. Kuli nie spuszczono w 1942 I 1943 roku z powodu wojennych restrykcji.

W Ekwadorze istnieje zwyczaj szycia kukieł zwanych Años Viejos (stare lata), które w Sylwestra wypełniają ulice miast. Mają one symbolizować prawdziwe postacie oraz zdarzenia z kończącego się roku.  Najczęściej przypominają one znanych polityków czy sławnych cele brytów, którzy niechlubnie zaznaczyli się w mijającym roku. Kukły są najczęściej wykonane z papieru, starych ubrań i słomy. Niektóre z nich wypełniane są petardami.  O północy Ekwadorczycy podpalają Años Viejos co ma być symbolem pożegnania starego roku i przywitania nowego.

© 2008-2024 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Chcę zapisać się na warsztaty

Zapis nie jest równoznaczny z udziałem w warsztatach, skontaktujemy się z Tobą celem ustalenia szczegółów i dogodnej dla Ciebie formy płatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Polmarkus Sp. z o.o. z siedzibą w 44-120 Pyskowice,, ul. Wyszyńskiego 62 NIP 9691285173