Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Andrzejki

Data 30.11.2015

Pierwsza  znana wzmianka o wróżbach andrzejkowych pojawiła się w 1555 roku. Od początku miały one na celu ustalenie, jak dziewczęta mają poznać kandydata na męża.

Kawalerowie nie brali udziału w andrzejkowych wróżbach, ponieważ mieli swój własny wieczór. Mężczyźni wróżyli sobie w noc poprzedzającą dzień Św. Katarzyny, który przypadał na 25 dzień miesiąca.  Standardową wróżbą jest lanie wosku.  Kształt wylanego wosku miał zdradzać cechy przyszłego męża np. kształt góry- skały mówił o jego gwałtowności, a kształt psa lub kota, że będzie dobrym przyjacielem.

Ważne są również sny: jeżeli w andrzejkową noc przyśni się coś dobrego to właśnie tego można się spodziewać.  Równie dobrze jak ze snu, można wróżyć z kart. As kier  oznacza spokojny i ciepły dom.  As karo zapowiada  dobrą wiadomość  w sprawach miłości. As trefl mówi, że można spodziewać się niespodzianki w miłości. As pik zapowiada partnera władczego i solidnego.

Obecnie andrzejki to świetna zabawa  i okazja do spotkań towarzyskich. Podczas nich nie może zabraknąć np. ciasteczek z wróżbą lub innych andrzejkowych smakołyków.

© 2008-2024 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Chcę zapisać się na warsztaty

Zapis nie jest równoznaczny z udziałem w warsztatach, skontaktujemy się z Tobą celem ustalenia szczegółów i dogodnej dla Ciebie formy płatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Polmarkus Sp. z o.o. z siedzibą w 44-120 Pyskowice,, ul. Wyszyńskiego 62 NIP 9691285173