Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Boże Narodzenie

Data 25.12.2017-26.12.2017

Jedno z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, upamiętniające przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Zgodnie z nauczaniem kościoła narodziny te miały mieć miejsce w 25 grudnia w pierwszym roku naszej ery, pomimo iż badania historyczne wskazują, że właściwa data przypada pomiędzy 8 a 2 rokiem przed nasza erą. Pierwsza wzmianka o obchodzeniu Bożego Narodzenia pochodzi natomiast z IV wieku z Rzymu. Tak ważne wydarzenie w roku liturgicznym poprzedzone jest kilkutygodniowym okresem oczekiwania, zwanym Adwentem. Punktem kulminacyjnym tych przygotowań jest Wigilia Bożego Narodzenia, obchodzona 24 grudnia. Wtedy zgromadzone rodziny zasiadają do uroczystej wieczerzy, po uprzednim przełamaniu się opłatkiem na znak miłości, przyjaźni i przebaczenia. O północy w kościołach rozpoczyna się radosne nabożeństwo – tzw. pasterka – gdzie świętuje się uroczyście narodziny Chrystusa. Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele zwyczajów, z których część ma swoje korzenie w obrzędach pogańskich. Choinki na przykład uważane były w wielu kulturach za symbol życia, ale dopiero kilka wieków temu obyczaj ubierania choinki przejął Kościół Katolicki. Śpiewanie kolęd zrodziło się natomiast jeszcze przed urodzinami Jezusa i miało swój początek w tzw. rzymskich calendae, kiedy to 1 stycznia kosulowie obejmowali swój urząd, co oznaczało początek nowego roku administracyjnego. Z tej okazji śpiewano radosne pieśni i wręczano sobie upominki. Polska jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie prezenty wręcza się w wieczór wigilijny – w innych krajach chrześcijańskich Święty Mikołaj przychodzi bowiem dzień później. Przyjemności okresu świątecznego wiążą się jednak z niemałymi wydatkami – Polacy w 2012 roku na święta wydali ponad 7 miliardów złotych. W drugi dzień świąt, 26 grudnia, w kościołach wspomina się św. Szczepana. Okres bożonarodzeniowego świętowania kończy się z punktu widzenia liturgicznego dopiero 2 lutego – w święto Matki Boskiej Gromnicznej. Do tego czasu z wielu domów znikają choinki, a wierni rozpoczynają przygotowania do Wielkiego Postu, a następnie do Wielkanocy, czyli najważniejszego święta z punktu widzenia Kościoła.

© 2008-2024 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Chcę zapisać się na warsztaty

Zapis nie jest równoznaczny z udziałem w warsztatach, skontaktujemy się z Tobą celem ustalenia szczegółów i dogodnej dla Ciebie formy płatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Polmarkus Sp. z o.o. z siedzibą w 44-120 Pyskowice,, ul. Wyszyńskiego 62 NIP 9691285173