Dzień Mamy
Data | 26.05.2024 |
Dzień Matki w Polsce obchodzimy 26 maja. Warto pamiętać, że zwyczaj świętowania tego dnia pojawił się u nas w roku 1923. Kto był jego pomysłodawcą? Otóż, w 1908 roku amerykanka Anna Jarvis postanowiła uczcić pamięć swojej matki, Ann Reeves Jarvis. Od tego wszystko się zaczęło. Jak teraz Dzień Matki obchodzony jest na całym świecie?
W Dzień Matki polskie mamy są obdarowywane laurkami, kwiatami i upominkami od dzieci i najbliższych. Jednak nie we wszystkich krajach tak wygląda Dzień Matki. We Włoszech np. dzieci pieką swoim matkom ciastka w kształcie serc. Natomiast w Serbii, Chorwacji i Słowenii w niektórych rodzinach utrzymał się jeszcze zwyczaj przetrzymywania matek przez dzieci w tzw. „łóżkowym więzieniu”. Nie wypuszczają one swoich mam z łóżek do chwili, aż nie dostaną od nich słodyczy. W zamian za to pomagają potem w domowych obowiązkach.
Z kolei w Meksyku Dzień Matki przypada na 10 maja i jest jednym z najważniejszych świąt w roku. Rozpoczyna się mszą świętą w kościele na cześć Najświętszej Dziewicy, która jest uosobieniem najlepszych cechy macierzyństwa. Każdej mamie dzieci przygotowują uroczyste śniadania. Tak jak w innych państwach, matki otrzymują też kwiaty. Jednak bukiety są tak kosztowne, że dzieci muszą zbierać pieniądze na bukiet nawet przez pół roku.
Ciekawy zwyczaj w Dniu Matki funkcjonuje w Australii i Kanadzie. Tam wszystkie dzieci przypinają do swoich ubrań goździki –kolorowe oznaczają, że mama danej osoby żyje, a biały, że umarła. Podobnie jest w Republice Południowej Afryki, a także w Kanadzie, gdzie Dzień Matki jest najpopularniejszym świętem w roku i hucznie obchodzonym. W Wielkiej Brytanii natomiast przed laty Dzień Matki nosił nazwę „Matczynej Niedzieli”. Przed laty był to dzień, w którym młodzież odwiedzała najpierw własną parafię, by złożyć hołd Matce Boskiej, a potem spotkać się z matkami.
W Szwecji dzieci wręczają w Dniu Matki swoim rodzicielkom sztuczne kwiatki, a rano przynoszą im śniadanie do łóżek. W Japonii dzieci przygotowują rysunki przedstawiające swoje mamy, a na obiad gotują im którąś z tradycyjnych potraw. Natomiast na Tajwanie organizowane są fety i zabawy z mnóstwem jedzenia, a w Pakistanie przez cały dzień emitowane są w telewizji specjalne programy i teleturnieje poświęcone matkom.
Z kolei w Etiopii organizuje się trzydniowy festiwal z okazji Dnia Matki, po zakończeniu którego wszystkie rodziny rozchodzą się do swoich domów, by świętować dalej przy suto zastawionym stole. Córki tradycyjnie przynoszą na ucztę warzywa, masło, przyprawy i sery, a synowie – różne rodzaje mięsa. Po uczcie przychodzi czas na śpiew i tańce.