Zapraszamy do naszego sklepu online
EN DE
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Matki Boskiej Gromniczej

Data 02.02.2018

Matki Boskiej Gromnicznej, znane także jako święto Ofiarowania Pańskiego, wypada 2 lutego. Tego dnia święci się gromnice, to także ostatni dzień na rozebranie choinki! Matki Boskiej Gromnicznej kończy cykl świąt Bożego Narodzenia.

Właśnie tego dnia można poświęcić świece gromniczne (gromnice) w Kościele. To święto ma długą tradycję – wprowadził je jako pierwszy wprowadził papież Gelazy I (zm. 496 r.).

Matki Boskiej Gromnicznej nawiązuje do znanego nam z Ewangelii opisu ofiarowania Jezusa, czyli momentu, kiedy 40 dni po narodzinach Jezusa Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarować je Bogu w hołdzie dziękczynienia za darowanie Izraelitom życia podczas przejścia przez Egipt Anioła Zniszczenia.

Matki Boskiej Gromnicznej, czy też Święto Ofiarowania Pańskiego, zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki, a w domach choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się okres wizyt duszpasterskich w domach. Oznacza to, że macie ostatni dzień na przyjęcie księdza w domu!!

Jednak Matki Boskiej Gromnicznej to nie jedyne święto obchodzone w Kościele 2 lutego! Co ciekawe tego dnia Kościół obchodzi również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, wprowadzony przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku.

© 2008-2019 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Zapisz się do newslettera i wygraj zestaw Silikomart!

FreshMail.pl