Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Pierwszy Dzień Lata

Data 21.06.2020

Na ten dzień wielu z nas długo czekało. 21 czerwca przypada pierwszy dzień astronomicznego lata. Jest to zarazem najdłuższy dzień w roku.

Astronomiczne lato rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego – czyli wówczas, gdy mamy do czynienia z najdłuższym dniem i najkrótszą nocą w roku. Wypada to na przełomie 21 i 22 czerwca. Jeśli jednak mamy rok przestępny, wtedy przesilenie przypada na przełomie 20 i 21 czerwca.

Najdłuższy dzień roku trwać będzie 16 godz. 46 min i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 min. Rozpocznie się o godz. 4:14 (wschód słońca), a zakończy punktualnie o godz. 21 (zachód słońca). Następująca po nim noc jest najkrótszą w roku. Noc Świętojańska, która czasem bywa mylona z najkrótszą nocą, przypada zawsze w wigilię św. Jana, a więc z 23 na 24 czerwca.

W czasie przesilenia letniego ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku słońca. Biegun północny jest w tym czasie nieustannie oświetlany – trwa dzień polarny. W tym samym czasie na biegunie południowym panuje noc polarna.

Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia).

Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia słońca względem ziemi.

Astronomiczne lato będzie trwało 92 dni.


© 2008-2020 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Zapisz się do newslettera i wygraj zestaw Silikomart!

FreshMail.pl