Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Pierwszy Dzień Wiosny

Data 20.03.2017

Wiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego.

Nadejście wiosny ludzie świętują na całym świecie już od czasów starożytnych. W Indiach jest to Holi (znane też jako festiwal kolorów). Święto przypada na moment zrównania dnia z nocą, w miesiącu phalguna, czyli na przełomie lutego i marca. Hindusi, posypując się niezwykle kolorowym proszkiem i polewając barwioną wodą, świętują odejście zimy i witają wiosnę.

W rejonach bliższych Polsce, czyli w Europie, jest nie mniej ciekawie. W Bułgarii np. obchodzi się Martenicę. Tego dnia Bułgarzy przekupują Babę Martę – złośliwą staruszkę, która za wszelką cenę stara się opóźnić odejście zimy. Dlatego obdarowują się czerwono-białymi gałgankami (zwanymi martenicami), żeby babę zadowolić i otworzyć drzwi wiośnie.

Hiszpanie – jak to Hiszpanie – świętują nie jeden, a kilka dni. Święto wiosny znane jako Święto Ognia obchodzi się od 16 do 19 marca w Walencji. Hiszpanie, podobnie jak Polacy, również przygotowują ogromne kukły, które nazywają się fallas. Monumenty tworzone są z wosku, drewna, plastrów i kartonów. Po uroczystej paradzie wszystkie falle idą na stos, a ich spalenie symbolizuje nadejście wiosny.

W Szwajcarii natomiast odbywa się Wiosenny Festiwal, który czerpie swoje źródło jeszcze ze średniowiecznej tradycji. Szwajcarzy także muszą coś spalić – tym razem nie jest to kukła, a bałwanek. Festiwalowi towarzyszy do tego muzyka, wielkie pochody w historycznych strojach i oczywiście dobra zabawa.

Polacy nie gęsi i swoje zwyczaje mają. Tradycyjnie w pierwszy dzień wiosny topimy Marzannę – symbol zimy i śmierci. Jej rytualne utopienie ma przyspieszyć nadejście wiosny i urodzajne plony. Uczniowie zakrzykną pewnie, że to nie wszystko, ponieważ tradycyjnie w ten dzień obchodzimy Dzień Wagarowicza i nauczyciele łaskawiej patrzą wtedy na puste ławki w szkolnych salach.

© 2008-2023 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Chcę zapisać się na warsztaty

Zapis nie jest równoznaczny z udziałem w warsztatach, skontaktujemy się z Tobą celem ustalenia szczegółów i dogodnej dla Ciebie formy płatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Polmarkus Sp. z o.o. z siedzibą w 44-120 Pyskowice,, ul. Wyszyńskiego 62 NIP 9691285173