Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Trzech Króli

Data 06.01.2018

Święto Objawienia Pańskiego należy do uroczystości o najdłuższej tradycji. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa rozpoczynało rok liturgiczny.

Mędrcy z Ewangelii

„…Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, królowie Szeby i Saby złożą daninę. I oddadzą Mu pokłon wszyscy królowie, wszystkie narody będą Mu służyły…” – czytamy w Psalmie 72. Zgodnie z Ewangelią św. Mateusza do miejsca narodzin Jezusa, podążając za gwiazdą, przybyli ze Wschodu Mędrcy, którzy złożyli mu dary.

Tak naprawdę nie wiadomo, ilu ich było, jakie mieli imiona, kolor skóry, jakiej byli narodowości. Nie wiadomo też, kim byli: magami, mędrcami czy królami.

Jednak Ewangelia potwierdza, że doskonale znali proroctwa wskazujące na miejsce i czas narodzin Jezusa i wiedzieli, kim jest nowo narodzone Dziecko. Królami ze Wschodu zostali nazwani w III wieku n.e. Ich imiona – Kacper, Melchior, Baltazar pojawiły się ok. roku 520 na mozaice w kościele San Apollinare Nuovo w Rawennie.

Znaczenie postaci i darów

Według chrześcijan święto Trzech Króli ma swoją symbolikę: to pokłon przedstawicieli świata pogan, którym objawił się Chrystus, różnych warstw społecznych oraz wszystkich narodów. Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Jezus, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd.

Stąd wzięło się przedstawienie trzech Mędrców, z których jeden był bardzo młody, drugi w średnim wieku, a trzeci stary. Ta różnorodność wiekowa miała zachęcać ludzi do pobożności w każdym okresie życia.

Kacper ofiarował Jezusowi kadzidło – symbol boskości, Melchior złoto – symbol władzy królewskiej, a Baltazar mirrę (używaną do balsamowania), jako zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Jedną z tradycji jest zwyczaj święcenia kredy i pisania nią na drzwiach domu inicjałów imion trzech Mędrców: K+M+B i aktualnego roku. To jednak błędny zapis – poprawnie powinno pisać się: C M B i aktualny rok – co oznacza „Christus Mansionem Benedicat” czyli „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”.

© 2008-2024 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Chcę zapisać się na warsztaty

Zapis nie jest równoznaczny z udziałem w warsztatach, skontaktujemy się z Tobą celem ustalenia szczegółów i dogodnej dla Ciebie formy płatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Polmarkus Sp. z o.o. z siedzibą w 44-120 Pyskowice,, ul. Wyszyńskiego 62 NIP 9691285173