Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Walentynki

Data 14.02.2020

Walentynki obchodzone są w południowej i zachodniej Europie od czasów średniowiecznych. Do Polski tradycja obchodzenia Walentynek trafiła wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu, ale popularność zyskały dopiero w latach 90. XX wieku. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Ciekawostki związane z Walentynkami:

Wiedzieliście, że co roku wysyłanych jest około miliarda walentynek. Najwięcej dostają nauczyciele. Może to sposób na lepsze oceny 😉

Prawdopodobnie pierwszą kartkę walentynkową wysłał książę Orleanu w 1415 roku – uwięziony w londyńskim Tower pragnął powiedzieć żonie, jak bardzo ją kocha. Pierwszą kobietą, która wysłała walentynkę była Margery Brews w 1477 roku, która wysyłając list do narzeczonego, dołączyła również kartkę z miłosną poezją.

Każdego roku słynna Julia dostaje ponad 1 tysiąc walentynek. Kartki wysyłane są oczywiście do Werony, gdzie rozgrywa się akcja dramatu Shakspeara, „Romeo i Julia”.

Buziaki w Walentynki są obowiązkowe, ale całowanie przez ponad 46 godzin? Pobicie rekordu wymagało od zakochanych sporo wysiłku – nie mogli usiąść, jeść i spać w czasie trwania pocałunku. Wyzwanie rozpoczęli 14 lutego 2011 roku i całowali się przez następnych 46 godzin i 24 minut.

Czekoladki w pudełku w kształcie serca to synonim walentynek. Pewien Brytyjczyk stwierdził, że stworzy takie którego jego ukochana na pewno nie zapomni. Największe pudełko z czekoladkami powstało w 2008 roku, ważyło 1,690 kilogramów i miało w środku ponad 220 tysięcy czekoladek. Spory zapas czekoladek na parę lat.

W Japonii to kobiety dają prezenty swoich mężczyznom. Panowie dopiero miesiąc później, z okazji Białego Dnia, odwzajemniają romantyczny gest. Tradycyjnie prezentem jest biała czekolada.

Choć nie każdy o tym wie, oprócz przesądów dotyczących liczby kwiatów w bukiecie, istnieje także przekonanie o symbolice kolorów róż i wszystkich kwiatów ciętych. Warto więc dowiedzieć się jaką metaforyczną wiadomość przekazujemy odbiorcy, wręczając róże w kolorze czerwieni, żółci lub bieli:
– czerwone róże – gdy podarujemy taki bukiet bliskiej nam osobie, przekażemy tym samym zakodowaną wiadomość „kocham Cię” lub „bardzo mi na Tobie zależy”.
– żółte róże – w większości krajów kojarzone są z negatywnymi uczuciami, czyli nieszczerością i zazdrością. Pamiętajmy jednak, że znaczenie koloru róż jest wyłącznie symboliczne. Nie rezygnujmy z wyboru kwiatów w tym kolorze, jeżeli wiemy, że potencjalna odbiorczyni lub odbiorca po prostu lubią słoneczne barwy.
– białe róże – Niezależnie od szerokości geograficznej białe róże znaczą tyle co „moje uczucia są prawdziwe” lub „mam szlachetne zamiary”
– znaczenie różowych róż – kiedy wręczymy je odbiorcy, nasz gest będzie znaczył po prostu „bardzo Cię lubię”
– róże w kolorze herbacianym – gdyby pokusić się o przypisanie im konkretnych zwrotów lub wyrażeń, byłyby to z pewnością słowa „dziękuję Ci” a także „z wyrazami wdzięczności”.

Około 15% kobiet w USA przyznaje, że na Walentynki same sobie wysyłają kwiaty.

Podobno około 3% ludzi posiadających zwierzęta w tym dniu wręcza prezent pupilowi.

© 2008-2024 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Chcę zapisać się na warsztaty

Zapis nie jest równoznaczny z udziałem w warsztatach, skontaktujemy się z Tobą celem ustalenia szczegółów i dogodnej dla Ciebie formy płatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Polmarkus Sp. z o.o. z siedzibą w 44-120 Pyskowice,, ul. Wyszyńskiego 62 NIP 9691285173