Zapraszamy do naszego sklepu online
EN DE
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Zmiana czasu z zimowego na letni

Data 31.03.2019

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca. Wtedy to przestawiamy zegarki na godzinę do przodu, czyli śpimy godzinę krócej.

W ten sposób zaburzamy astronomiczny, naturalny czas, który obowiązuje w zimie i na lato wchodzimy w czas umowny. To zamieszanie wprowadzone zostało po raz pierwszy przez Niemcy, którzy 30 kwietnia 1916 r., jako pierwsze państwo, zastosowali przesunięcie czasu. Odważyli się na zaburzenie rytmu biologicznego zegara wszystkich mieszkańców Niemiec uważając, że w ten sposób światło dzienne będzie bardziej efektywnie wykorzystane.

W Polsce po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w 1919 roku i od razu się z tego wycofano. Zmianę czasu wprowadzono ponownie podczas okupacji hitlerowskiej. Obecnie prawie wszystkie państwa europejskie (oprócz Islandii, Białorusi, Ukrainy i Rosji) i w sumie blisko siedemdziesiąt krajów na świecie wierzy w pozytywny rachunek korzyści i strat tego zabiegu. Ostatnio z tej praktyki wycofała się Rosja i Ukraina, które po raz ostatni zmieniały czas z zimowego na letni i potem na zimowy w 2011 roku.

© 2008-2019 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Zapisz się do newslettera i wygraj zestaw Silikomart!

FreshMail.pl