Zapraszamy do naszego sklepu online
EN DE
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Zmiana czasu z zimowego na letni

Data 28.03.2020

Tradycyjnie polega ona na przesunięciu zegarów o godzinę do przodu, przez co – jak co roku – będziemy spali o godzinę krócej. Czas letni potrwa do ostatniej niedzieli października. w 2020 roku nastąpi to z 28 na 29 marca.

Czas letni po raz pierwszy wprowadzono w Niemczech w czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku. Następnie pomysł ten został zaadaptowany przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. W Polsce czas letni pojawił się po I wojnie światowej, potem był zaś stosowany z przerwami. W końcu od 1977 r. co roku w ostatnią niedzielę marca o 2 w nocy zegary są przestawiane o godzinę do przodu – na godzinę 3. Czas letni obowiązuje w siedemdziesięciu krajach świata.

Konieczność stosowania czasu letniego uzasadnia się przede wszystkim względami ekonomicznymi, chodzi mianowicie o zminimalizowanie średniego zużycia prądu. W zimie, kiedy wczesnym rankiem jest jeszcze ciemno, korzystniejsze wydaje się cofnięcie czasu, tak aby nie trzeba było nadmiernie eksploatować prądu, w okresie letnim zaś odwrotnie.

Wady i zalety zmiany czasu

Stosowanie zmian czasowych (z zimowego na letni i odwrotnie) wywołuje wiele kontrowersji. Oczywiście praktyka taka niekorzystnie wpływa na psychofizyczną kondycję człowieka – musi on bowiem dwa razy w roku przyzwyczajać się do nowych warunków. Ponadto istnieje konieczność przestawienia całej komunikacji (koleje, lotniska i transport miejski) oraz systemów informatycznych.

Co więcej, w wypadku Polski fakt zmiany czasu nie ma większego znaczenia ekonomicznego – zmniejszenie zużycia prądu rano zostaje zastąpione większym eksploatowaniem go po południu i wieczorem. Dzieje się tak ze względu na tryb życia i dominujący w Polsce czas pracy (przesunięty raczej w kierunku późnego popołudnia niż wczesnego ranka). Wielu ekspertów wskazuje więc, że korzystniejsze byłoby stosowanie jedynie czasu letniego.

© 2008-2020 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Zapisz się do newslettera i wygraj zestaw Silikomart!

FreshMail.pl