Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Święto Niepodległości

Data 11.11.2018

W Polsce Dzień Niepodległości obchodzi się co roku 11 listopada. Tego dnia oddaje się honor wszystkim, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

Dzień Niepodległości upamiętnia także wyzwolenie się Polski spod zaborów w 1918 roku.

Przez dekady sąsiadujące mocarstwa Prus (Niemcy), Rosji i Austro-Węgier stopniowo zajmowały tereny Polski, aż Polska zniknęła z mapy i utraciła niepodległość. Jednakże podczas I Wojny Światowej wszystkie te kraje odniosły porażkę, a jeden z nich, czyli Austro-Węgry zostały podzielone i nigdy nie wróciły do swojej dawnej formy. Doprowadziło to do odzyskania niepodległości przez Polskę, choć trzeba zauważyć, że proces ten odbywał się stopniowo.

28 października 1918 roku powołano Polską Komisję Likwidacyjną, która była pierwszym krokiem ku odzyskaniu niepodległości. Wkrótce udało się jej odzyskać tereny Galicji i Śląska. 6 i 7 listopada ustanowiono tymczasową stolicę w Lublinie i przejściowy rząd. Józef Piłsudski, który wkrótce miał zostać prezydentem, został wypuszczony z pruskiego więzienia i przybył do Warszawy witany przez tłumy, dnia 10 listopada. 11 listopada przejął kontrolę nad rządem przejściowym i ogłosił wybory.

11 listopada jako Dzień Niepodległości zaczęto świętować dopiero w 1937 i odbył się on jedynie dwa razy, do roku 1939, kiedy to Niemcy zbrojnie napadli Polskę. Święto te było spychane na bok przez komunistyczne rządy sprawujące władzę w Polsce po II Wojnie Światowej, lecz wielu ludzi obchodziło je mimo wszystko. Polski przedwojenny rząd został zmuszony do uchodźstwa wraz z momentem podzielenia Polski pomiędzy Nazistów i Sowietów w 1939. Został on uznany przez komunistów za samozwańczy i sprawujący nielegalną władzę, a obchody 11 listopada zamieniono na obchody podpisania Manifestu PKWN 22 lipca 1944 roku. Manifest ten potwierdzał zamiary Sowietów dotyczące utworzenia w Polsce nowego komunistycznego rządu i stwierdzał, że rząd na uchodźstwie nie ma żadnego prawa do sprawowania władzy.

Jednakże w 1989 roku, kiedy w Polsce upadł komunizm, przywrócono oficjalny status 11 listopada jako Narodowego Święta Niepodległości i taki stan rzeczy trwa do dziś. Jest to dzień wolny od pracy, który spędza się na spotykaniu z rodziną, oglądaniu pokazów fajerwerków, uczestniczeniu w patriotycznych wydarzeniach i koncertach oraz specjalnych nabożeństw kościelnych w trakcie, których Polacy modlą się o przyszłość swojego kraju.

Święto Niepodległości daje wyjątkową okazję do wglądu w historię Polski i poczucia się patriotą, a także mnóstwo okazji do spędzenia tego dnia w ciekawy sposób.

© 2008-2025 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI