Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Dzień Pistacji

Data 26.02.2017

26 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pistacji. Te wyjątkowe orzechy cenione są przede wszystkim za swoje wartości odżywcze oraz bogactwo ponad 30 witamin, minerałów i fitoskładników. Nie wszyscy wiedzą także, że 1 orzech pistacji ma tylko 3 kalorie.

Pochodzące z Bliskiego Wschodu pistacje należą do najstarszych kwitnących drzew, a dowody ich istnienia pochodzą aż sprzed 7.000 lat przed naszą erą. W tym czasie pistacje uważane były za „królewski przysmak” i przeznaczone były wyłącznie dla wybranych. Legenda głosi, że pistacje były także ulubioną przekąską królowej Saby.

Po raz pierwszy w Kalifornii pistacje zaczęto uprawiać w latach 30-tych XX wieku. Potrzeba jednak było aż 10 lat intensywnych badań zanim uprawa kalifornijskich pistacji została doprowadzona do perfekcji. Obecnie, każdego roku w Kalifornii uprawia się ponad 181 milionów kilogramów, co czyni ten kraj światowym liderem w produkcji tych orzechów.

Początkowo pistacje uprawiano ręcznie a zbierano strząsając orzechy z drzew na materiał rozłożony na ziemi. Współcześnie, proces ten odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i specjalnych maszyn. Strząsają one pistacje na znajdującą się pod koronami drzew ramę, dzięki czemu orzechy nie dotykają ziemi.

Niemal połowa kalifornijskich zbiorów pistacji jest obecnie eksportowana do wielu krajów świata. W Chinach pistacje znane są jako „szczęśliwy orzech”, gdyż w łupince wyglądają jakby się uśmiechały. Ponadto, często wręczane są jako prezent z okazji chińskiego nowego roku, dzięki czemu stały się symbolem zdrowia, szczęścia i powodzenia w życiu.

Światowym liderem pod względem konsumpcji pistacji per capita jest Izrael, gdzie 7 mln konsumentów spożywa rocznie ponad 4 mln kilogramów tych orzechów. Z kolei, w Indiach pistacje stanowią jeden z głównych składników diety. Wykorzystywane są m.in. do przyrządzania popularnego napoju na bazie szafranu o nazwie “Shree Guruji Kesar Pista Sharbat.” Pistacje zalicza się tam również do tzw. „gorących potraw”, gdyż wierzy się, że pomagają utrzymać ciepło ciała. Z tego względu spożywa się je z reguły podczas zimowych miesięcy. Z kolei, w Rosji pistacje są popularną przekąską do piwa i z tego względu najczęściej jada się je podczas gorących dni.

We Francji, gdzie słowo „przekąska” nie jest znane, pistacje serwowane są jako część tzw. „aperitifu” – lekkiego napoju oraz zakąski podawanych zwyczajowo przed posiłkiem, dla zaostrzenia apetytu. W Meksyku zaś, pistacje sprzedawane są na ulicach i drogach, jako przekąska, która uprzyjemnia podróż kierowcom stojącym w ulicznych korkach.

Najnowsze badania potwierdzają korzyści płynące ze spożywania pistacji:

  • „Smukły orzech”: eksperci żywienia potwierdzili, że pistacje należą do jednych z najbardziej odżywczych gatunków orzechów, zawierają najmniej kalorii i tłuszczu spośród wszystkich orzechów. Jedna rekomendowana porcja pistacji (ok.28 gramów) zawiera ponadto najwięcej orzechów: 49 sztuk, w porównaniu do 23 sztuk migdałów, 14 orzecha włoskiego i 18 sztuk orzecha nerkowca. Ponadto, porcja pistacji złożona z ok. 30 orzechów stanowi satysfakcjonującą, pyszną przekąskę, która ma tylko 100 kalorii.
  • Zdrowa przekąska: nowe wyniki badań zaprezentowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne (American Dietetic Association) pokazują, że ze względu na fakt, że pistacje znajdują się w łupinach, potrzeba więcej czasu na ich konsumpcję, co sprzyja obniżeniu poziomu całkowitego spożycia kalorii o 41 procent.
  • Bogate w wartości odżywcze: pistacje są doskonałym źródłem witaminy B6, miedzi i manganu oraz protein, błonnika, tiaminy czy fosforu. Najnowsze badanie opublikowane przez włoskich badaczy potwierdza, że pistacje bogate są w korzystne antyutleniacze i fitoskładniki obecne powszechnie w herbacie, owocach, warzywach, czerwonym winie i produktach pochodzących z soi. Badacze doszli do wniosku, że pistacje są jednym z najlepszych źródeł antyoksydantów spośród produktów pochodzenia roślinnego.
© 2008-2024 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Chcę zapisać się na warsztaty

Zapis nie jest równoznaczny z udziałem w warsztatach, skontaktujemy się z Tobą celem ustalenia szczegółów i dogodnej dla Ciebie formy płatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Polmarkus Sp. z o.o. z siedzibą w 44-120 Pyskowice,, ul. Wyszyńskiego 62 NIP 9691285173