Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Święto Sernika

Data 30.07.2017

Sernik jest wypiekiem znanym od wieków. Już w Starożytnej Grecji ciastem zajadali się zwycięzcy Igrzysk Olimpijskich.

Autorem jednego z pierwszych na świecie przepisu na sernik był rzymianin Marek Porcjusz Katon. Zgodnie z napisanym przez niego dziełem “De agri cultura”, aby przygotować sernik należało „2 kilo sera dobrze pokruszyć w moździerzu, dodać 1 funt chleba z mąki pszennej, lub – jeśli ma być lżejsze – 1/2 funta. Wymieszać z serem, dodać 1 jajo i wszystko dobrze wymieszać. Uformować placek i gotować na gorącym kamieniu.”

Do Polski sernik dotarł prawdopodobnie dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu, który sprowadził go wracając z bitwy pod Wiedniem zwanej Odsieczą Wiedeńską. Na cześć powrotu króla z dalekiej wyprawy ciasto nazwano „sernikiem wiedeńskim”, a krakowscy cukiernicy przyozdobili go kraciastą czekoladową polewą. Tradycyjny sernik wiedeński to klasyczny sernik bez kruchego spodu, z mielonego twarogu oraz dużej ilości bakalii.

Sernik to jedno z najpopularniejszych na świecie ciast. Przepisy na ten wypiek różnią się rodzajem użytego sera, spodem (w niektórych sernikach nie przygotowuje się go w ogóle) oraz dodatkami. Najpopularniejszym i najbardziej klasycznym wypiekiem jest sernik pieczony. Na naszych stołach gości również sernik gotowany oraz sernik na zimno, który latem jest jednym z najczęściej przyrządzanych ciast.

Sekretem udanego sernika – na co wskazuje nazwa jest ser, który jest głównym składnikiem wypieku. Podstawowa zasada mówi, że im bardziej ser jest tłustszy, tym smaczniejszy i bardziej kremowy będzie nasz sernik. Ponadto, ciasto przygotowane z chudym serem może słabo wyrosnąć.

Pascha – tradycyjne ciasto przygotowywane na Wielkanoc to rodzaj sernika na zimno. Składnikami deseru jest twaróg, mleko, śmietana, jajka, wanilia oraz rodzynki i skórka pomarańczowa. Najczęściej podawana jest w formie stojącej ściętej piramidki ozdobionej bakaliami.

Do sernika można również dodać ziemniaki. Na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi został wpisany kaszubski sernik z ziemniakami produkowany od lat w tamtym regionie. Sernik przygotowywany jest według oryginalnego, starego przepisu z książki „Domowe wyroby cukiernicze” wydanej w 1959 roku.

Serniki to również nazwa gminy w  Polsce w województwie lubelskim, w której organizowany jest konkurs na “Najsmaczniejszy Sernik z gminy Serniki”.

Najdroższy sernik świata kupimy w kawiarni w Nowym Jorku. Kawałek wypieku o nazwie “Festive Two-Stack Cheesecake” kosztuje 300 dolarów.

© 2008-2024 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Chcę zapisać się na warsztaty

Zapis nie jest równoznaczny z udziałem w warsztatach, skontaktujemy się z Tobą celem ustalenia szczegółów i dogodnej dla Ciebie formy płatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Polmarkus Sp. z o.o. z siedzibą w 44-120 Pyskowice,, ul. Wyszyńskiego 62 NIP 9691285173