Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Początek astronomicznej jesieni

Data 23.09.2023

Pierwszy dzień jesieni astronomicznej wypada w tym roku również 23 września, ale jest to ruchoma data, która zależy od położenia Słońca względem Ziemi na niebie. Górowanie Słońca, a więc moment, kiedy osiąga ono swoje najwyższy punkt nad horyzontem, jest różne dla różnych pór roku. Jesienią punkt ten znajduje się o wiele niżej niż latem, co niesie ze sobą konsekwencje w postaci mniejszej ilości promieniowania słonecznego, które dociera do nas podczas tej pory roku. Wpływa ono nie tylko na temperaturę, ale i długość dnia i nocy. Jesień astronomiczna jest przez to bezpośrednio związana z takimi pojęciami, jak przesilenie jesienne i równonoc jesienna.

23 września dzień będzie trwał tyle samo co noc, a potem będzie go systematycznie ubywać – przez całą astronomiczną jesień, którą zakończy przesilenie zimowe. Półkula północna będzie w tym czasie słabiej oświetlana przez Słońce, niż półkula południowa. Biegun północny na pół roku spowije noc polarna, a biegun południowy polarny dzień.

W momencie, gdy dni stają się coraz krótsze, znacznie zwiększają się nasze możliwości obserwacji różnych zjawisk astronomicznych. Szybciej robi się ciemno, więc nie musimy czekać do późnych godzin nocnych na to, by lepiej były widoczne gwiazdozbiory, planety i gwiazdy, a co na niebie można obserwować jesienią? Roje meteorów, koniunkcja planet i typowe dla tej pory roku gwiazdozbiory – w to wszystko obfituje niebo jesienią.

© 2008-2025 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI