Zapraszamy do naszego sklepu online
EN
+48 32 30 19 100
Wspólnie tworzymy rozwój

Dzień Dziecka

Data 01.06.2017

Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca i celebruje się go wtedy w większości krajów Europy Wschodniej. Odpowiednikiem tej okazji we Francji jest na przykład Święto Rodziny (6 stycznia), a w Japonii Dzień Dziecka, który wypada 5 maja. Obok Dnia Dziecka istnieje także Powszechny Dzień Dziecka, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, który przypada na 20 listopada.

Obie okazje zostały ustanowione dla podkreślenia jednostkowej i niepowtarzalnej wartości każdego dziecka oraz w celu przypominania, że jest ono równoprawnym członkiem społeczeństwa. Przez wiele stuleci dziecko traktowane było bowiem jako niepełnoprawna osoba, potencjalny materiał na pełnowymiarowego człowieka, który należy w odpowiedni sposób wychować i ukształtować. Dopiero od czasów powstania nowożytnej pedagogiki na przełomie XVIII i XIX wieku („Emil” – traktat o wychowaniu autorstwa Jana Jakuba Rousseau) zaczęto inaczej postrzegać wiek dziecięcy. Szczególne znaczenie miała działalność Janusza Korczaka, który podkreślał, że wychowanie nie polega na dopasowywaniu dziecka do z góry założonego wzorca, ale na dostrzeżeniu naturalnych cech i predyspozycji malca i udzieleniu mu pomocy w ich rozwoju.

Dzień Dziecka w krajach socjalistycznych został zainicjowany w 1950 roku w związku z tak zwanym apelem sztokholmskim, dotyczącym sprzeciwu wobec produkcji broni atomowej i będącym propagandową akcją na rzecz pokoju. Od 1952 roku Dzień Dziecka zagościł w kalendarzu na stałe. Z kolei Powszechny Dzień Dziecka został wprowadzony przez ONZ dla upamiętnienia ustanowienia Deklaracji Praw Dziecka (1959).

W Polsce obchody Dnia Dziecka praktykowane są przede wszystkim w szkołach i w innych instytucjach oświatowo-wychowawczych. 1 czerwca często organizuje się tak zwany Dzień Sportu. Od 1994 roku utrwaliła się też tradycja, zgodnie z którą w Warszawie odbywa się Sejm Dzieci i Młodzieży. Obrady tego „małego parlamentu” mają miejsce tylko raz w roku, właśnie 1 czerwca.

Interesujący zwyczaj obchodzenia Dnia Dziecka obowiązuje w Japonii, gdzie mieszkańcy umieszczają przed domem papierowe karpie. Pierwotnie był to symbol potomka płci męskiej, z którym cała rodzina wiązała duże nadzieje na przyszłość. Sama okazja nazywała się również Świętem Chłopców. Obecnie jest to jednak Dzień Dziecka (bez rozróżnienia płci), czyli tak zwane święto „Kodomo-no Hi”, które ma wymiar narodowy. Świadczy to o wyjątkowej pozycji, jaką dzieci zajmują w kulturze japońskiej.

© 2008-2024 - Polmarkus Sp. z o.o. realizacja PIDI

Chcę zapisać się na warsztaty

Zapis nie jest równoznaczny z udziałem w warsztatach, skontaktujemy się z Tobą celem ustalenia szczegółów i dogodnej dla Ciebie formy płatności.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Polmarkus Sp. z o.o. z siedzibą w 44-120 Pyskowice,, ul. Wyszyńskiego 62 NIP 9691285173