Pizza, choć pochodzi z Włoch, jest uwielbiana na całym świecie. Jest to niezaprzeczalnie potrawa, która daje ogromną dowolność w przygotowaniu – ilu kucharzy, tyle przepisów.
Historia pizzy sięga jeszcze czasów przed naszą erą. Co ciekawe, danie ma swoje korzenie nie we Włoszech, a w Grecji. Dopiero około 500 r. p.n.e. dotarła stamtąd do Rzymu. To jednak nie Grecy, a Włosi uczynili pizzę swoją potrawą narodową.
Najpopularniejszymi odmianami pizzy są właśnie te pochodzące z Włoch – neapolitańska, sycylijska, marinara, Margherita czy pizza bianca. Ogromną popularnością cieszą się jednak także hybrydy pokroju pizzy hawajskiej – która wbrew pozorom nie pochodzi z Hawajów, a została wymyślona przez Kanadyjczyka.
Jaka jest wasza ulubiona pizza? Pamiętajcie – dzień święty trzeba święcić!
Ciekawostki na temat pizzy
Największa pizza: choć trudno w to uwierzyć, największa średnica pizzy wynosiła 3960 m, czyli niespełna 4 km! Była dziełem włoskich kucharzy z Rzymu, którzy dzięki niej w 2012 roku trafili do księgi rekordów Guinnessa. Do jej produkcji trzeba było zużyć 19,8 t mąki, 19 t mozzarelli, 1,5 t masła, prawie 9 tys. l sosu pomidorowego oraz 210 l oleju roślinnego. Zastanawiasz się, ile ważyła największa pizza? Wystarczy spojrzeć na wagę poszczególnych składników, aby przekonać się, że był to ciężar ok. 40 t!
Sobota. Najwięcej pizzy zjada się w sobotnie wieczory.
Napiwki. Podobno to kobiety dają większe napiwki dostawcom.
Jedna z droższych pizz na świecie kosztuje aż 8500 złotych. Zastanawiasz się, co się na niej znajduje, że koszt jest aż tak wysoki? Otóż danie zawiera płatki 24-karatowego złota, trufle, czarny kawior oraz całe mnóstwo innych dodatków, których koszty są niebagatelne. Tego typu pizzę możesz zjeść na Manhattanie, jeśli oczywiście dysponujesz odpowiednimi oszczędnościami. Jak się jednak okazuje, pizza może być jeszcze droższa – danie wykonane przez nowojorskich kucharzy w 2017 roku kosztowało 2700 dolarów.
Istnieje również pizza, za którą zapłacono… ekwiwalent 360 milionów dolarów. W 2010 roku, kiedy dopiero kształtował się rynek cyfrowych walut, dokonano przełomowej, pierwszej transakcji przy użyciu Bitcoinów. Programista Laszlo Hanyecz zapłacił za 2 smaczne pizze 10 000 Bitcoinów i – jak się po latach okazało – stracił fortunę, za którą mógłby kupić całą sieć pizzerii.
Najwięcej pizzy spożywa się w USA. Włochy znajdują się na drugim miejscu. Trzecie miejsce natomiast należy do Brazylii.