Zmiana czasu z zimowego na letni
Data | 31.03.2024 |
Tradycyjnie polega ona na przesunięciu zegarów o godzinę do przodu, przez co – jak co roku – będziemy spali o godzinę krócej. Czas letni potrwa do ostatniej niedzieli października.
Czas letni po raz pierwszy wprowadzono w Niemczech w czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku. Następnie pomysł ten został zaadaptowany przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. W Polsce czas letni pojawił się po I wojnie światowej, potem był zaś stosowany z przerwami. W końcu od 1977 r. co roku w ostatnią niedzielę marca o 2 w nocy zegary są przestawiane o godzinę do przodu – na godzinę 3. Czas letni obowiązuje w siedemdziesięciu krajach świata.
Konieczność stosowania czasu letniego uzasadnia się przede wszystkim względami ekonomicznymi, chodzi mianowicie o zminimalizowanie średniego zużycia prądu. W zimie, kiedy wczesnym rankiem jest jeszcze ciemno, korzystniejsze wydaje się cofnięcie czasu, tak aby nie trzeba było nadmiernie eksploatować prądu, w okresie letnim zaś odwrotnie.
Wady i zalety zmiany czasu
Stosowanie zmian czasowych (z zimowego na letni i odwrotnie) wywołuje wiele kontrowersji. Oczywiście praktyka taka niekorzystnie wpływa na psychofizyczną kondycję człowieka – musi on bowiem dwa razy w roku przyzwyczajać się do nowych warunków. Ponadto istnieje konieczność przestawienia całej komunikacji (koleje, lotniska i transport miejski) oraz systemów informatycznych.
Co więcej, w wypadku Polski fakt zmiany czasu nie ma większego znaczenia ekonomicznego – zmniejszenie zużycia prądu rano zostaje zastąpione większym eksploatowaniem go po południu i wieczorem. Dzieje się tak ze względu na tryb życia i dominujący w Polsce czas pracy (przesunięty raczej w kierunku późnego popołudnia niż wczesnego ranka). Wielu ekspertów wskazuje więc, że korzystniejsze byłoby stosowanie jedynie czasu letniego.