Warsztaty czekoladowe
Data | 10.04.2013-11.04.2013 |
Godzina | 10:00-16:30 |
Podczas warsztatów czekoladowych w Akademii Polmarkus duże zainteresowanie wzbudziło przygotowywanie czekoladowych lizaków i wykorzystanie gotowych korpusów.
Nasi klienci poznawali praktyczne aspekty temperowania czekolady. Celem temperowania czekolady jest wstępna krystalizacja masła kakaowego w czekoladzie, co wiąże się z temperaturą procesu dla czekolady. Podczas temperowania masło kakaowe w czekoladzie przybiera stabilną formę krystaliczną. Zapewnia to odpowiednią twardość, siłę kurczenia oraz połysk produktu gotowego po ostygnięciu.
Wstępna krystalizacja jest bardzo prosta, jeżeli dodajemy uprzednio stemperowaną czekoladę do rozpuszczonej czekolady. W tym celu warto zastosować kaletki Callebaut, które zostały już poddane temperowaniu. Kiedy rozpuszczona czekolada osiągnie temperaturę ok. 40°C, można dodać od 15% do 20% kaletek w temperaturze pokojowej (od 15°C do 20°C).
W programie warsztatów było również formowanie pralin i wypełnianie je nadzieniem (np. przygotowanym ganaszem). Ważne jest, upewnić się, że formy mają temperaturę pokojową i podgrzać je lekko opalarką (optymalna temperatura form to od 26°C do 27°C). Nie można pozwolić, by formy uzyskały temperaturę wyższą niż temperowana czekolada. Wypełniając formy ganaszem, pralinką lub wybranym nadzieniem, należy używać rękawa cukierniczego ze zwykłą końcówką (lub bez końcówki) – wypełniać do 2 mm od brzegu. W przeciwnym wypadku nie będzie można zamknąć formy.
Jak przygotować letni torcik z musem białym jogurtowo-miodowym – kliknij tutaj