Wegańskie produkty w ofercie firmy Polmarkus
W ostatnim czasie liczba wegan, fleksitarian i osób ograniczających spożycie mięsa znacząco wzrasta, a co za tym idzie, konsumenci coraz większą uwagę przykładają do składu produktów – wybierają te zdrowsze, z krótką etykietą i produkowane w sposób zrównoważony. Szacuje się, że aż 10% Millenialsów to wegetarianie lub weganie.
Weganizm z roku na rok staje się coraz popularniejszy, również w Europie, o czym świadczy nie tylko stale rosnące zainteresowanie produktami wegańskimi, ale również ilość wyszukiwań hasła “wegański” w Google, która w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła aż o 250% czy sukces globalnego ruchu Veganuary (wegański styczeń), którego liczba uczestników rośnie z roku na rok. Jak się okazuje, styczeń to miesiąc idealny na zmianę sposobu odżywiania, bowiem wówczas wprowadzamy w życie postanowienia noworoczne. Zgodnie z przeprowadzanymi badaniami nowe nawyki kształtują się od 20 do 70 dni, dlatego istnieje duża szansa, że przynajmniej część osób podejmujących wyzwanie zmieni swoją dietę na stałe.
Weganizm a wegetarianizm – jaka jest różnica?
Sprawa jest dość prosta – wegetarianie nie jedzą zwierząt. Natomiast weganie nie akceptują w diecie żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego – wykluczają ze swojej diety nabiał, jajka, sery i miód.
Co jeść na diecie wegańskiej?
Dieta wegańska nie oznacza rezygnacji ze smaku, ani nie oznacza długich godzin spędzonych w kuchni bądź pracowni. Istnieje kilka prostych zasad, których należy przestrzegać:
Rada#1 Zamienniki jajek – zadaniem jajek jest dodawanie wilgoci, objętości i struktury – czym je zastąpić? Na przykład mielonymi nasionami lnu zmieszanymi z wodą albo rozgniecionym bananem.
Rada#2 Zamiennik białka – aquafaba, płyn w puszce ciecierzycy, który zachowuje się dokładnie tak samo jak białka jaj. Użycie aquafaby w wypiekach to świetny sposób na uniknięcie marnotrawstwa w kuchni (zapewne wcześniej płyn z ciecierzycy wylewaliście do zlewu?). Wystrczy kilka kropel aromatu waniliowego, by smak i zapach fasoli zniknął. Obecnie aquafaba jest dostępna również w postaci proszku.
Rada#3 Zamiennik masła – tłuszcz nadaje kolor, kolor oraz działa jako emulgator. Margaryna to tradycyjny zamiennik masła, ale przy wyborze odpowiedniej do produkcji wegańskiej, należy sprawdzić czy nie zawiera w składzie komponentów mlecznych. Masło mozna również zastąpić olejem kokosowym (w stosunku 1:1) lub oliwą z oliwek (25 ml oliwy na każde 100 g masła).
Rada#4 Zamienniki nabiału – mleko pozwala na uzyskanie mocnego ciasta, zmiękcza i zwilża wypiek, a także dodaje smaku. Wiele rodzajów mleka roślinnego (właściwie napoju roślinnego) można dosładzać lub aromatyzować. Aby mieć większą kontrolę w czasie pieczenia, wybieraj zwykłe, niesłodzone mleko, najlepiej sojowe, które ma konsystencję najbardziej zbliżoną do mleka sojowego. Mleko migdałowe jest zbyt rzadkie a kokosowe zbyt gęste.
Rada#5 Zamienniki miodu – nie można zapomnieć o zastąpieniu miodu, zamiast którego możesz użyć taką samą ilość syropu klonowego lub syropu z agawy.
Artykuł powstał na podstawie materiałów firmy Dawn Foods.
Cała kampania jestem wegański wraz z broszurą zawierającą wegańskie receptury znajdziecie tutaj.
Tort wegański
Zapraszamy na szkolenie Wedding Days, podczas którego wraz z Agatą Kubacką będziecie mieli okazję przygotować tort wegański od podstaw. Zapraszamy!
Produkty wegańskie w ofercie Polmarkus:
Cookie Mix Dawn Foods mieszanka w proszku do przygotowania wegańskich cookies.
Muffin Mix Dawn Foods mieszanka w proszku do przygotowania wegańskich muffin.
Czekolady wegańskie NXT Barry Callebaut
Produkty Ólvi Fugar bazy do przygotowania wegańskich lodów
Nonna Lella Fugar krem/variegato o smaku kakaowo-orzechowym do lodów i deserów
Mąka migdałowa op. 12,5 kg
Mąka migdałowa op. 1 kg
Mąka kukurydziana op. 25 kg
Maltitol op. 0,9 kg
Maltitol op. 25 kg
Puree owocowe La Fruitiere